Od pierwszego kwietnia znacząco zmienił się sposób rozliczeń prosumentów. System net-billingu dotyczy osób, które nie zdążyły do końca marca złożyć wniosku o przyłączenie do sieci. Dla nowych nabywców fotowoltaiki nadwyżka energii pochodząca z paneli jest od pierwszego kwietnia odsyłana do sieci energetycznej i wyceniana zgodnie z ustaloną w umowie stawką. System net-meteringu został zmieniony na zwykłą sprzedaż energii elektrycznej. Czy po nowelizacji ustawy w dalszym ciągu fotowoltaika jest opłacalna?
Obecni prosumenci mają prawo do rozliczeń w systemie upustów przez piętnaście lat. Również osoby, które zdążyły złożyć wniosek o przyłączenie mikroinstalacjii i wpłynął on do końca marca 2022 r. do OSD, również mogą korzystać z systemu upustów i zachować prawo do rozliczenia na tychże zasadach.
Bardzo ważne jest wsparcie rozwoju OZE. Znaczący wpływ na opłacalność fotowoltaiki w Polsce mają różne fundusze i programy, których głównym celem jest wspieranie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Wśród najważniejszych form pomocy można wyróżnić kolejną edycję Programu Mój Prąd w 2022 r., Ulgę Termomodernizacyjną oraz Dotację Czyste Powietrze. Oprócz tych ogólnodostępnych projektów związanych z dofinansowaniem fotowoltaiki można też pozyskać dodatkowe środki w różnych innych regionalnych projektach i programach.
W przeciętnym gospodarstwie domowym, w ciągu dnia, czyli w czasie, gdy fotowoltaika generuje energię elektryczną, większość osób przebywa poza miejscem zamieszkania. Oznacza to, że zużycie energii elektrycznej w tym czasie waha się w granicach jedynie 20%. Energia elektryczna w większości odsyłana jest do sieci i przeliczana zgodnie z aktualnie obowiązującymi zasadami. Jednym ze sprawdzonych sposobów na zwiększenie autokonsumpcji fotowoltaiki jest wykorzystanie urządzeń elektrycznych do ogrzewania wody lub pomieszczeń, np. za pomocą pomp ciepła. Magazyn energii również może zwiększyć autokonsumpcję, ponieważ nie tylko wpływa na zwiększenie samowystarczalności, ale także zapewnia stabilny dostęp do energii elektrycznej. Istotne jest również świadome sterowanie zużyciem prądu. Warto przykładowo zaprogramować urządzenia elektryczne w domu tak, aby rozpoczynały swoją pracę w godzinach największej produkcji. Racjonalne planowanie i kontrolowanie może, więc wpłynąć na zmniejszenie ilości odsyłanej energii elektrycznej do sieci.
Instalacja fotowoltaiczna wciąż jest opłacalnym rozwiązaniem, chociaż możliwe, że zwrot kosztów inwestycji ulegnie wydłużeniu po wdrożonych zmianach, jednak osobista instalacja może w dalszym ciągu przyczyniać się do generowania oszczędności dla całej rodziny, zwłaszcza przy racjonalnym gospodarowaniu energią elektryczną.
Ludzie na całym świecie coraz bardziej troszczą się o środowisko naturalne. Samochody elektryczne są teraz postrzegane, jako pojazdy bardziej przyjazne naturze. Zasoby ropy naftowej i innych tradycyjnych paliw kopalnianych kurczą się, a energia słoneczna i wiatrowa jest coraz częściej stosowaną czystą energią. Dysponując samochodem elektrycznym i fotowoltaiką warto używać jej do ładowania akumulatora pojazdu. Posiadanie samochodu o napędzie elektrycznym nie musi być uzależnione od dostępnych stacji ładowania. Z biegiem czasu pojazdy elektryczne i hybrydy będą już standardem, szczególnie że ich ceny są coraz bardziej zbliżone do pojazdów z innym napędem. Pomimo wciąż rosnącej liczby ogólnodostępnych stacji ładowania, prostszym i szybszym rozwiązaniem jest możliwość samodzielnego ładowania samochodu w pobliżu miejsca zamieszkania. Dokładne obliczenie zapotrzebowania na energię elektryczną i fachowo dobrana instalacja umożliwia ładowanie elektrycznego pojazdu bez żadnych dodatkowych opłat. Fotowoltaika może, więc wpłynąć także na rozwój elektromobilności.