Blog GAZ

Gaz – czy to się opłaca?

W obecnych czasach rosnących cen i wszechobecnych podwyżek gaz ziemny pozostaje nadal konkurencyjnym źródłem ogrzewania i zasilania. Rosnące ceny nie dotyczą jedynie gazu, ale również energii oraz innych surowców. 

Gaz jest to paliwo czyste, dzięki czemu ma przewagę nad m.in. węglem. Dodatkowo nie musisz się martwić, że braknie go i nie będziesz miał możliwości jego kupienia. Nie wymaga miejsca na magazynowanie surowca, co jest niewątpliwie jego ogromną zaletą. Piece gazowe zajmują małą powierzchnię, są całkowicie bezpieczne i samoobsługowe, a dzięki nowoczesnym technologiom spalanie gazu jest naprawdę bardzo efektywne. Paliwo dostępne w Polsce jest wysoko kaloryczne, co oznacza, że dobrze się spala i tym samym uzyskuje się z niego bardzo dużo energii. Dużym plusem gazu są nieduże koszty instalacji i osprzętu – dużo mniejsze niż w przypadku pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych.

Gaz ziemny ma wszechstronne wykorzystanie – nie tylko do ogrzewania, ale również do produkcji energii elektrycznej, napędzania silników, w procesie produkcyjnym oraz w gastronomii.

Czy gaz jest bezpieczny?

Gaz ziemny, który jest wydobywany jest bezwonny. Dopiero później nadawany jest mu zapach. Wszystko po to, aby przy wycieku można było go szybko wyczuć i zlokalizować awarię, a tym samym zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. Dzięki temu w przypadku wyczucia wycieku można bezwłocznie poinformować pogotowie gazowe. Wiele osób boi się na pewno wybuchu i że paliwo to jest łatwopalne. Nie ma potrzeby, ponieważ profesjonalnie wykonana instalacja musi być szczelna, należy ją sprawdzać co jakiś czas i serwisować. Piece używane do spalania gazu to zazwyczaj piece z zamkniętą komorą spalania, także nie ma mowy o otwartym ogniu.

Gaz, czy to jest rozwiązanie ekologiczne?

Gaz ziemny jest jak najbardziej ekologicznym rodzajem paliwa. Jest to naturalne paliwo pochodzenia organicznego. Wydobywany jest przez odwierty ze złóż skorupy ziemnej. Poza tradycyjnymi metodami stosowane są również niekonwencjonalnie – np. przy wydobyciu węgla. Gaz ziemny w główniej mierze to metan, ale w jego składzie możemy znaleźć również inne pierwiastki chemiczne takie jak: etan, propan butan, azot i hel. Skład może różnić się w zależności od miejsca wydobywania. Gaz ziemny jest bardzo efektywnym paliwem i spala się praktycznie całkowicie. Pozostaje po nim tylko niewielka ilość dwutlenku w atmosferze, bez siarki, pyłu, czy dwutlenku azotu. Kolejnym bardzo ważnym argumentem przemawiające za tym, że gaz ziemny jest ekologiczny to fakt, że nie zostaje po nim żaden stały odpad, a więc nie ma potrzeby dodatkowej utylizacji np. popiołu czy żużlu.

Bardzo istotną kwestią jest też to, że po pozyskaniu surowca nie ma potrzeby poddawania go specjalnym, skomplikowanym obróbkom, co również nie bez znaczenia jest dla środowiska. Dzięki gazociągom nie ma potrzeby transportowania gazu i nie zatruwamy dodatkowo powietrza.

Podsumowując, główne zalety gazu ziemnego to:

  • jest ekologiczny,
  • niska emisja dwutlenku węgla i brak toksycznych spalin,
  • brak stałego odpadu,
  • łatwo dostępny,
  • kaloryczny,
  • wszechstronne zastosowanie,
  • nie wymaga magazynowania,
  • urządzenia do spalania zajmują mało miejsca.

Czy wiesz, że… 

Polska była jednym z pierwszych państw, które wydobywało gaz ziemny? Pierwsza kopalnia ropy naftowej na świecie powstała właśnie w Polsce i wydobywano tam również gaz ziemny. Było to już w 1854 roku.